Kad se Alestorm, gusarski brod u službi škotske mornarice, 30. rujna 2014., nasukao u blizini Savskog mosta, njegov je kapetan, Christopher Bowes, topovskom paljbom najavio, kako svoj, tako i dolazak jedne od najvećih oluja koje je Zagreb ikad vidio - Brainstorm, a potom napao i zapalio cijeli Vintage Industrial Bar.
Nakon haračenja Zadarskim kanalom, bitka se ponovno preselila na kopno koje je postalo njihovom novom, nekad davno izgubljenom, kolonijom, pa su gusari tim povodom, i ovog puta, stečeni plijen odlučili potrošiti na piće i žene. Stoga se, u utorak predvečer, na palubi ukradenog broda okupila banda pljačkaša, odbjeglih robova, kao i najvećih potrošača šećerne trske, na čijem je jarbolu vijorila zastava - "RASPRODANO".
brainstorm © veda
S brodske palube ispalilo je nekoliko dimnih signala koji su najavljivali oluju, pa su mnoge duše našle zaklon u untrašnjosti galije.
U oblaku dima ocrtavao se lik petorice germanskih divljaka koji su još u zadarskoj luci pristupili škotskoj mornarici.
Brainstorm je, kako mu ime kaže, poput prave oluje pomeo pamet svima prisutnima već na samom početku s "Highs Without Lows", a odmah nakon toga i podij prebacivši se na "Shiver". Prije kretanja u nove europske pohode, početkom travnja ove godine, postali su bogatiji za još jedan album, sada već deseti u nizu - "Firesoul". Naslovna pjesma također je krasila njihov repertoar, kao i "...And I Wonder" s istoimenog albuma. Svojim glavnim "power" oružjem brzo su pokorili uzavrelu masu koja je, predajući se, bespogovorno dizala ruke u zrak. Atmosfera se sad već poprilično zahuktala, pa su nastavili s "Fire Walk with Me". Zaredali su nekoliko hitova poput "Worlds Are Comin' Through" i "Hollow Hideaway", nakon čega se predvodnik skupine, Andy B. Franck, spustio na podij s "Falling Spiral Down" pokušavajući svojim moćnim vokalom osvojiti svaku dušu. Ono što nije uspjelo Andyju, dokrajčio je Milan Lončarić svojim žestokim i borbenim riffljanjem gitare. Nastavili su s "Doorway to Survive", te na radost mnogih "Shiva's Tears" i "All Those Words". Na samom kraju su s "How Do You Feel" još jednom dokazali kako njihove dinamične ritam sekcije u kombinaciji s visoko utaborenim vokalom čine veličanstvene melodije.
brainstorm © veda
Tko je koga osvajao pravi je misterij, no hrvatski barjak je ponosno podignut uz obećanje da će do sljedećeg pohoda na ove krajeve, glavni predvodnik bande, progovoriti "naški".
Četiri godine ranije, djelujući u ime Joakima Brodéna, sir Christopher Bowes je utemeljio naselje koje je trebalo posatati stalnom škotskom kolonijom na obali rijeke Save. Naime, ostavivši doseljenike, kapetan broda se otisnuo put Škotske - pošavši po prijeko potreban i svjež plijen.
brainstorm © veda
Bowesu su, međutim, trebale četiri godine da se na staro odredište vrati sa "Sunset on the Golden Age", pa je računao na to da će doseljenici veselo pozdraviti njegov povratak. Kad su mornari
Alestorma zaveslali prema odredištu, vikali su i pjevali, puhali u trube, ne bi li na sebe svratili zanimanje ljudi što su ih tamo ostavili.
Vidno opijeni rumom, kojeg su zaplijenili na svojim brojnim putovanjima, sada su hrabro stajali na daskama poraženog broda uz intro "Monkey Island". Jasno je da među gusarima nije bilo nacionalne, rasne i spolne razlike, pa se kapetan Bowes tom prigodom pojavio u majici s likom najpoznatije mačkice na svijetu.
alestorm © veda
Alestorm je ponosno prestavio novi materijal redajući hitove poput "Walk the Plank", "Drink", "1741 (The Battle of Cartagena)", "Surf Squid Warfare" i "Magnetic North". Pjesme "The Sunk'n Norwegian" i "Keelhauled" su savršeno ukomponirali u folkersku shemu da sam sve skupa vjerovatno predoslovno shvatila zamijenivši "hod po dasci" rubom zvučnika na "Over the Seas". Voda se poprilično uzburkala na "Shipwrecked", pa je posada broda postala uznemirena. Nizali su mornarske pjesme poput nekog serijala od "Back Through Time" i "Nancy the Tavern Wench", pa sve do "Midget Saw".
alestorm © veda
Poznato je kako su gusari nerijetko oslobađali robove opljačkanih galija i primali ih u posadu broda. Tako su i Škoti bili zainteresirani za pridobivanje hrvatskih mornara u svoje redove, što su mnogi i prihvatili veslajući po podu na "Pirate song", a u gusarske redove primale su se i žene. Serijal se nastavio s "The Hunt Master", "Weches and Mead" i "Wolves of the Sea". Na brodskoj palubi postalo je vruće za vrijeme "Captain Morgan's Revenge", pa sam to odlučila ublažiti na šanku. Na kraju je kapetan broda, cijelu posadu, simbolično počastio uz "Rum". Cheers!
alestorm © veda
Tko kaže da je zlatno doba piratstva završilo? Arrrgh!*
veda // 04/10/2014
> vidi sve fotke // see all photos
PS: *Svjesno kršim novinarsko pravilo pridržavajući se
piratskog kodeksa, kao što sam svečano propustila pompozno iskrcavanje Crimson Shadowsa i Troldhaugena pridržavajći se istog.