Minimalistički folk-pop album pristigao je iz Slovenije kojeg potpisuje Alojzija Bratina, ali iza svega stoji Actooon, odnosno grof celjski, Aleksandar Cepuš. Alojzija je pjevačica i autorica tekstova, a potonji je napisao glazbu.
Riječ je o simpatičnom kolaboracijskom zavičajnom djelu koje se temelji na preplitanju tradicionalnog folka s elementima šansone i popa (tek djelomično i rocka), taman za medijsku upotrebu na lokalnim radio stanicama. Skladbe sadrže raznolike ritmičke plesne oblike od tradicijskog valcera ("Na Orlovci", "Pomlad na gori", "Tu je gora"), tanga sa natruhama cabareta ("Življenje je igra"), sve do veoma rasplesane i živahne polke uokvirene s melodijom harmonike ("Zima na gori"). Jedini izlaz izvan opsega tradicionalno-zavičajnog stila je boogie ("Ni ke"), plesni disco tempo ("Poletje na gori") i posljednji spoken-word broj uz pratnju bas gitare ("Guki jn fige"). Prve tri skladbe "Gora", "Plavamo v kruogi" i "V gore slovenske" su najautentičniji (a i najoriginalniji) dio albuma gdje je Actooon prikazao sposobnost klasičnog pop glazbenika da ne baš zahtjevan medijski auditorij nahrani sa dovoljnom količinom komercijalnih lakoglazbenih nota u rasponu koji varira približno od standardne zabavne šlageraške glazbe do Zabranjenog pušenja i Parnog valjka.
Međutim, vokal Alojzije je jedna sasvim druga priča koja se u ovu zabavnu pop-folk igru uklopila kao kec na desetku. Ona pjeva nevino i vrlo veselo kao da je godinama bila članica nekog dobrovoljnog ženskog pjevačkog zbora, skoro razdragano poput malog djeteta, često namjerno ispada iz tonaliteta, ali baš je u tome cijela draž. Sve skupa djeluje školski s ponekim odstupanjima (na omotu je navedeno 'authentic microtonal folk singing'), glas joj je veoma topao i sladunjav poput cvrkuta ptičica, a ne može niti biti drugačiji zbog same forme tekstova koji su veseli i veličaju ljepote i običaje tradicionalne slovenske idile koja sadrži planinarenje, poglede na krave koje pasu travu po dolinama, planinske vrhove koje obljeću orlovi, a ima i turističke folk propagande (osobito u naslovnoj "Gora" - 'človek je vsak dobrodošel pri nas' i "Plavamo v kruogi"). U nekim stihovima prisutna je i simpatična doza humora ispričana kroz pitoreskne pričice, a sve one mahom govore o planinama i ambijentima gorskog krajolika dežele (izuzev "Ni ke" koja priča o odlasku u inozemstvo 'trbuhom za kruhom'). Pred kraj albuma na vokalu se pojavljuje i sam Actooon ("Hvala") koji je glazbeno dodao albumu sasvim simpatičan, ali previše komercijalan ugođaj sasvim obične restoranske gaže koji je tokom cijelog materijala (35 minuta) sintetički potkrijepljen ritam mašinom.
Zabavni, simpatični lakoglazbeni folk-pop šlageri kakvih do sada nije bilo u kolekciji Slušaj najglasnije. Još da ima i jodlanja, utisak bi bio autentičniji...
ocjena albuma [1-10]: 5
horvi // 06/07/2010