home > mjuzik > Who Is the Sky?

kontakt | search |

DAVID BYRNE: Who Is the Sky? (Matador Records/ Dallas Records, 2025)

David Byrne. Genijalac, inovator, inteligentni prosvjetitelj punka kojeg je odveo u artizam, a onda zajedno sa svojim 'brbljivim glavama' Talking Heads izgorio u (ne)potrebnim stilskim devijacijama. Priznali ili ne, njegovi solo albumi su u vrijeme slavnog benda djelovali kao ispušni eksperimentalni ventil gdje je švrljao po ambijentima, prvom world-musicu, pa skladao minimalizam za teatar i poneke filmove (primjerice za kultni "Posljednji kineski car" - "The Last Emperor"), ali se uvjek od njega očekivao onaj kumulativan efekt 2-3 sjajna Talking Heads albuma zaključno sa živim "Stop Making Sense" (1984) nakon kojeg se ama baš ništa sličnog post-punk 'potresa' više nije desilo. To je bio vrhunac i kraj.
[  ]

Možda se živi s pogrešnim uvjerenjem o njegovom radu, ali pokazatelji uspješnosti njegovih radova su polovični, no što se tiče zadnjeg albuma "American Utopia" iz 2018., tu je nadmašio svoje stare brbljavce dosegnuvši impozantan USA no. 3 i UK no. 16. Samo za usporedbu, najveći uspjeh Talking Heads bio je oproštajni album "Naked" (1988, UK no. 3, USA no. 19), te dva singla "Once in a lifetime" (UK no. 14) i "Road to nowhere" (UK no. 6). Koliko god djelovalo, svo ono brdo popularnih im pjesama jedva da je doprlo do top-40, a da stvar bude kompleksnija, veliko je čudo neobjašnjivo da se singl "Burning down the house" našao na USA no. 6, a daleko moćniji i danas često emitirani "This must be the place" zauzeo je 1983. tek skroman USA no. 62 i UK no. 51. Ali, Byrne će uvijek reći 'nije me briga što drugi misle', nastavivši komentar o ovome, tek 11. pravom studijskom solo albumu 'Mogu izaći iz svoje zone komfora sa spoznajom da sada otprilike znam tko sam i što radim. No, svaka nova serija pjesama, pa čak i svaka pjesma, uvijek je nova avantura. Uvijek postoji taj trenutak 'kako ću ovo izvesti?'. Naučio sam da ne funkcionira svaka suradnja, ali kada funkcionira, to je zato što jasno mogu prenijeti ono što želim postići. Ako oni to shvate, tada zajedno krećemo prema istom nepoznatom mjestu.'
[  ]

Nakon sedam godina od spomenutog uspješnog albuma, ovdje se udružio s ogromnim njujorškim Ghost Train Orchestra od 15-ak glazbenika (+ bubnjar Tom Skinner iz The Smile) i skresao 12 simpatičnih pjesama u kojima preispituje i analizira, prije svega, samog sebe u već poodmaklim godinama s optimističkim stavom životne povezanosti ljudskog potencijala u općem svjetskom kaosu. Lirski gledano, ovo je i dalje prepoznatljiva 'brbljiva glava' puna duhovitih i radosnih preokupacija, često s ugrađenom porukom da je ljubav neobjašnjiva, da prosvjetljenje ima sasvim drugačije konotacije kod različitih ljudi, da je uvijek dobro hidratizirati kožu bez obzira probudite li se ujutro s kožom poput novorođenčeta, ustvari ismijavajući sve one silikone i plastične operacije, korekcije imagea. Da, fasada je jedna od gorućih preokupacija 21. stoljeća.



Za sada tri singla pružaju površan rezime ovog albuma: uvodni "Everybody laughs" je živahan orkestrirani country, ali čisto sumnjam da će kauboji u Texasu uložiti ovoliko truda u jednu radosnu pjesmu, "What is the reason for it" s gostovanjem lijepe Hayle Williams (iz popularnog pop-punk benda Paramore), rođene u godini zadnjeg Talking Heads albuma je pop zafrkancija nalik našim zabavnjacima na relaciji Miše Kovača - Ritmo Loco uz pratnju latino sekcije, može i Cubismo proći ovdje. A "She explains things to me" u iščašenoj akustari od samo 2 minute i 19 sekundi evocira The Beatles poduhvate, stvar je inspirirana knjigom Rebecce Solnit "Men Explain Things to Me" kroz znatiželjni unutarnji monolog naratora, Byrne ovdje promišlja o načinima na koje muškarci odbacuju ideje i stavove žena.





Jasno je da ovaj album 'mora proći' na radio stanicama i u eteru, gomila pjesama su revijalnog, šlageraškog karaktera, a svim ljubiteljima Talking Heads isto dođe kao debi album Matka Jelavića, bubnjara splitskih metal-punk/ new-wave legendi Metak kad se sredinom 80-ih orijentirao na zabavnjake i svadbe. Byrne još uvijek pokušava svojom inteligentnom strategijom povući stare Talking Heads fanove u američki konformizam vlastitog razmišljanja i raspoloženja, ali kako-kome, ovo samo prolazi kod onih koji ne znaju slavni i značajan bend.

Naslovi: 1.Everybody laughs, 2.When we are singing, 3.My apartment is my friend, 4.A door called No, 5.What is the reason for it? (feat. Hayley Williams), 6.I meet the Buddha at a downtown party, 7.Don't be like that, 8.The avant garde, 9.Moisturzing thing, 10.I'm an outsider, 11.She explains things to me, 12.The truth

ocjena albuma [1-10]: 4

terapija // 03/09/2025

Share    

> mjuzik [last wanz]

cover: Who Is the Sky?

DAVID BYRNE: Who Is the Sky? (2025)

| 03/09/2025 | terapija |

>> opširnije


cover: 愛欲人民十時劇場 [Aiyoku Jinmin Jûji Gekijô] LP

VARIOUS ARTISTS: 愛欲人民十時劇場 [Aiyoku Jinmin Jûji Gekijô] LP (1980)

| 01/09/2025 | edo žuđelović |

>> opširnije


cover: Going Down To The River...To Blow My Mind

Luke Haines & Peter Buck: Going Down To The River...To Blow My Mind (2025)

| 25/08/2025 | pedja |

>> opširnije


cover: Music for assassinations

VARIOUS ARTISTS: Music for assassinations (2025)

| 22/08/2025 | edo žuđelović |

>> opširnije


cover: An Insatiable Violence

CRYPTOPSY: An Insatiable Violence (2025)

| 20/08/2025 | horvi |

>> opširnije


> chek us aut!
> diskografija
cover: Who Is the Sky?
  • My Life in the Bush of Ghosts (1981) (with Brian Eno)
  • Rei Momo (1989)
  • Uh-Oh (1992)
  • David Byrne (1994)
  • Feelings (1997)
  • Look into the Eyeball (2001)
  • Grown Backwards (2004)
  • Everything That Happens Will Happen Today (2008) (with Brian Eno)
  • Love This Giant (2012) (with St. Vincent)
  • American Utopia (2018)
  • Who Is the Sky? (2025) (with Ghost Train Orchestra)
  • Soundtracks/ Theatre:
  • The Catherine Wheel (1981)
  • Music fot "The Knee Plays" (1985)
  • Sounds from True Stories (1986)
  • The Last Emperor (1987)
  • The Forest (1991)
  • Your Action World (1999)
  • In Spite of Wishing and Wanting (1999)
  • E.E.E.I. (Envisioning Emotional Epistemological Information) (2003)
  • Lead Us Not into Temptation (2003)
  • Big Love: Hymnal (2008)
  • Here Lies Love (2010)
  • American Utopia on Broadway Original Cast Recordings (2019)
  • Talking Heads:
  • Talking Heads: 77 (1977)
  • More Songs About Buildings and Food (1978)
  • Fear of Music (1979)
  • Remain in Light (1980)
  • The name of This Band Is Talking Heads, live 2LP (1982)
  • Speaking in Tongues (1983)
  • Stop Making Sense, live (1984)
  • Little Creatures (1985)
  • True Stories (1986)
  • Naked (1988)
  • Live at WCOZ 77, live (2024)
  • Live on Tour '78 (2025)

> linkz
> rilejted? [@ terapija.net]
> last [10] @ terapija.net

well hosted by plus.hr | web by plastikfantastik*