Shum je projekt mađarskog umjetnika
Varsás Gábora koji kombinira statiku harsh noise walla sa utjecajima teškog drone metala. Na ovom albumu se upario sa harsh noise izvođačem
Diam Mati čiji bi projekt isto mogli čekirati ako ste ljubitelji teškog undergrounda. Diskografija projekta Shum je ekstenzivna te svakako preporučam da malo pregledate što je sve čovjek radio, jerje svakako unikatan umjetnik koji kombinira razne stilove, od harsh noise walla, death industriala pa do dronea i gitarskog drone metala. Osobno volim kada ljudi miješaju različite žanrove na jedan ukusan i konzistentan način. Također se na istom bandcampu mogu naći albumi atmo-black projekta Phobos, kao i drone noise ambient projekta Gub koje isto preporučujem. Diskografija mu je uistinu impozantna, a što je najbolje lik pokriva tako širok dijapazon žanrova, no ipak se dominantno zadržava na drone izričaju u kombinaciji sa noiseom.
Album se sastoji od dvije skladbe;
Kolosszus emelkedése i
Halott Föld sveukupnog trajanja nešto ispod 29 minuta. Prva je više drone, počinje sekvencom nekog meni nepoznatog filma, dok glazbeno prva polovica pjesme neodoljivo podsjeća na
rani Sunn o))). Iako bi se to lako moglo odbaciti kao kakva kopija tome nije slučaj jer industrial element koji služi kao nadogradnja dronerskoj osnovi daje jednu dodatnu dimenziju, proganjajuću, poput vriskova mrtvih pacijenata davno napuštene psihijatrijske ustanove. Atmosferićno ali podosta uznemirujuće. Suptilne izmjene i nelagoda koju ovaj album izaziva su naprosto predivne ako volite bilo drone, bilo dark ambient, bilo death industrial glazbu, ali to je tek prva polovica pjesme. Engleska riječ, koju koristim zbog limitacija i osakaćenosti naše redakcije novosadskog jezika je 'Haunting'. Za drugu polovicu kompozicije mislim da je odgovoran Diam Mati jer je puno više industrial, neke njegove stvari sam i izdao na jednoj kompilaciji i moram reći da je impresivan izvođač industrial / harsh noise izričaja. U tom dijelu dakle možete očekivati puno glitcheva, šumova, ritmičkih pulseva i noise kaotičnosti. Poput kakvog industrijskog postrojenja sa svom bukom strojeva, proizvoda koji se kreću pokretnom trakom i škripe stare zahrđale opreme. Izrazito dobro.
Druga stvar je više HNW utjecaj. Bez pretjeranih promjena, ali ono što bi inače bio samo standardni HNW dodatnu dimenziju daju klavijature koje dočaravaju određenu dark ambient atmosferu. Kao da uzmete klavijature iz black metal pjesama i spojite ih sa monolitnim, minimalnim noiseom . Traka traje 13 minuta i više je atmosferična, introspektivna dark ambient stvar sa static noise podlogom. Idealna za neobavezno slušanje i nema namjeru impresionirati izmjenama ili kaotičnosti kakvu se može čuti na drugoj polovici prve pjesme. Uz malo humora mogao bih reći da je dark ambient samo black metal introi, no i to ima svoje draži, pogotovo uzevši u obzir black metal side projekt Phobos koji daje na znanje da čovjek zna što radi.
Zaključak: monumentalno, monolitno, introspektivno. Sve što bi čovjek očekivao od drone/ dark ambienta. HNW element je tu možda čak i previše monoton jer bi neki sitni pomaci ili uleti svakako pomogli da stvar bude još bolja. No i ovako je ovaj album više nego dobar. Preporuke za ljubitelje drone muzike i noisea, a vi ostali dajte mu šansu, tko zna, možda baš ovo djelce bude vaša introdukcija u čudesni svijet antiglazbene ludosti.
Ocjena (1-10): 7.5
marko šiljeg // 23/04/2021