Jel' znate za koji bend iz Alžira? Ja se baš i ne sjećam da sam naletio na nešto iz sjeverne, mediteranske Afrike izuzev nekoliko imena iz Egipta i Maroka... Priča ovog benda kaže da ga je osnovao gitarist i pjevač Lelahel 2010. nakon što je raspustio legendarni bend Litham. Počeo je kao oneman bend i 2011. realizirao prvi EP "Al Intihar", a onda su mu se priključili basist Nihil i bubnjar Slaveblaster. Za tu dvojicu muzičara u press materijalu stoji da su talentirani instrumentalisti iz Barbarosa, što god to značilo. Sredinom 2012. EP je objavljen za Goressimo Records i zvanično je distribuiran na nekoliko etiketa u USA, a u proljeće 2013. bend je po prvi puta svirao u Francuskoj na Skull Krusher Death Festu s kojime su priskrbili simpatije novih fanova i u ljeto iste godine im je organizirana prva, vrlo uspješna mini turneja po Europi s nastupima u Francuskoj, Češkoj i Slovačkoj.
Ovaj njihov prvi album je maksimalno ekstremna verzija death metala kakav se ne sreće svake sezone. Podsjetiti će na neka stara izdanja Morbid Angel, Napalm Death, Nile, Cannibal Corpse i slične velikane, ali samo isključivo po energiji, dok je u kompletnom pogledu riječ o vrlo unikatnom stilu gdje ritam sekcija šiba abnormalno zapetljane tehničke blastbeatove koji gotovo ne jenjavaju od prve do posljednje sekunde. Dakako, gitara i vokal Lelahela su istureni u prvi plan s vraški izraženom konciznošću u kojoj se rafinirano smjenjuju urnebesni riffovi, staccata, melodične dionice i poneka kratka psycho solaža u obrascima od 4 do 6 minuta. Neke pjesme imaju i naglašen autohtoni arapski šmek s korištenjem nekih orijentalnih arabeski, te tekstovima na arapskom jeziku koji su uz engleski otpjevani iznimno nazalno i grčevito poput primjerice kompleksne gitarijade "Voices revealed" i posljednje "Mizimar".
Tankiji dio performansa je to unakrsno korištenje arapskog i engleskog, a čini mi se i francuskog (bar u slučaju pjesme "Hypnose") u kome se slušatelja neprestano izbacuje iz toka takvim šamaranjem. Osm toga Lelahelovi vokali su dualni - uz grčevite postavljeni su i njegovi 'prateći' šaptavi s opako ciktavim frekvencijama. Inače, album je koncepcijski uredno raspoređen. U prvi dio uvodi kratki spoken word "Mazaghran (intro)" s četiri pjesme, a u drugi jednominutni ambijentalni instrumental "Imzad" u kome Slaveblaster lupa po orijentalnim kongama i limenim bubnjevima nalik djembama. Taj drugi dio je također sastavljen od 4 pjesme gdje se pronađe i vrlo dobrog klasicizma ("Hillal" i "Black hands"). Sve puca energijom i tehnički izbalansiranom svirkom na visokom nivou, te na prvi dojam teško da aludira kako se ovdje nalazi ovako moćan i unikatan bend iz Alžira.
Veoma originalno!
Naslovi: 1.Mazaghran (intro), 2.Al intissar, 3.Voices revealed, 4.Kalimet essir, 5.Hypnose, 6.Imzad, 7.Am I in hell?, 8.Hillal, 9.Black hands, 10.Mizmar
ocjena albuma [1-10]: 7
horvi // 18/09/2014