Hidden by the Grapes
Nekako ispod radara prošla je nedavna balkanska turneja ovog tročlanog sastava iz Graza prilikom koje su predstavili svoj novi, treći po redu album "I'm Sorry Tschem" publici u BiH, Srbiji i Hrvatskoj. Već od svog prvijenca "Noise-Operated Jazz" iz 2009. opisivani kao 'vihor zanimljivih ideja', u protekle četiri godine apsolvirali su oko 200 nastupa po Europi i Sjedinjenim državama. Neobičan naziv svog benda ovi Austrijanci objašnjavaju video snimkom Dave Grohla (Foo Fighters, Nirvana) u backstageu kako filozofira nad zdjelom voća prilikom gostovanja u Nizozemskoj u devedesetim. Iako su im počeci ukorijenjeni u grunge, Hidden by the Grapes otišli su u međuvremenu miljama od toga dalje i danas se služe raznim stilovima iz domene 'post': post punk, post rock, post grunge, kao i math, indie i noise rockom ili emo elementima, koji se najviše ispoljavaju u vrlo emotivnoj i energičnoj vokalizaciji pjevača Christiana Steinera.
Novi album su posvetili u nazivu imenovanom neznancu kao ispriku ("I'm Sorry Tschem"). Za što? - ostaje zagonetka, a odgovor se možda krije u tekstu u pratećem bookletu ili pak nazivima pjesama s metaforama koje aludiraju na poznata lica iz show biznisa. Rezultat je jedna šarolika paleta zvuka sastavljena od mnogih utjecaja, koji se otimaju točnijem definiranju. Ono što slušatelj u konačnici dobiva je jedanaest skladateljski virtuoznih brojeva, s naglim izmjenama tempa i furioznim balansiranjem između bučnih i smirenijih pasaža. Pjesme se od melankolično sferičnih elegija ("The Continuing Story Od Bugalow Bill Muray") pretvaraju u bijesne i kompleksne vrtloge prožete polifoničnim gitarskim valovima. Pri čemu recikliraju brojne već poznate obrasce iz rocka i mjestimično ne zvuče baš tako originalno kako ih se ponekad predstavlja, kao na primjer u Placebo-kopiji "The Fool On The Terence Hill". Ali i tu su upakirali prvi dio pjesme u noise rock maniri gdje solo gitara reže svojom teatralnom i neobuzdanom distorzijom, što predstavlja ujedno i najeksperimentalniji trenutak albuma.
U stvari, ovi Austrijanci su dobro zapazili da s miješanjem stilova se može daleko više postići nego vožnjom na jednoj špuri, a to u pravilu donosi i veće simpatije muzičkih kužitelja. Međutim, to u praksi nije tako jednostavno za postići. Iako im to na velike dijelove dobro polazi za rukom kao u himničnoj "Cher Blues" ili s psihodeličnom gitarom u "Ticket To Winona Ryder", ono što ovdje nedostaje je onaj zadnji korak s kojim bi zaista vezali slušateljevu pozornost. Posljednji napor koji bi razriješio konfuziju nastalu u ovoj hrpi raznih stilova. Njegova, tako rečeno, svrha. Ako uopće treba biti nekakva. Tako se ova trojica Austrijanaca, pod teretom samo njima najbolje znane krivnje, nepristupačno i depresivno bore kroz zadnjih tridesetak godina rocka. U potrazi za razrješenjem, kojeg ne pronalaze.
ocjena albuma [1-10]: 7
z. marković // 30/11/2013