Pančevački bend Endorfin bio je dio Nove srpske scene, no momcima nikada nije uspjelo da se maknu od demo statusa. Imali su zapaženo učešće na čuvenoj kompilaciji "Jutro će promeniti sve" (2007) sa sjajnim akustičnim komadom "Deset hiljada izvinjenja", puno se od njih očekivalo, ali su nakon 6 godina isuviše bojažljivog i samozatajnog rada 2010. zvanično prestali postojati.
Kao što je izjavio vođa benda Vladan Maksimović (vokal, gitara), on u vrijeme kad su radili nije bio siguran u pjesme, kompozitorske i sviračke afinitete, pa je sustavno radio u margini, a kad je došlo vrijeme da se ode u studio, dešavale su se promijene članstva i na koncu je shvatio kako je voz na kojeg je trebao sjesti otišao. Tek dvije godine nakon raspada odlučio je da sakupi dio tih snimaka, te ih je upakirao u album s kolekcijom studijskih i demo radova kojima je dodao još dvije nove, naknadno snimljene kod kuće u akustičnim varijantama.
Album je odvojen u dva dijela - zvanični "Džank" sa 13 i 'bonus' "Skank" sa 5 pjesama. Sve one variraju po svim mogućim relacijama - od samih tehničkih karakteristika, sve do sviračkih i žanrovskih neusklađenosti budući da su snimane u različitim periodima s različitim postavama. U nekima se osjete strahoviti falševi, raštimane gitare, raspadajući ritam, instrumentalistička neuigranost, a u nekima, daleko rijeđe, sasvim solidan performans.
endorfin - jedna od postava
Već sama uvodna "Ricinus" odmah asocira na one prve The Fall radove kada se praktički M.E.S.-ova ekipa borila s prvim akordima i hvatanjima ritmova. Od druge "Ulična bohemija" pa sve do pete "Devojke vole loše momke" izmjenjuju se bazične, relativno žestoke grunge pjesme koje su vrlo loše odsvirane i otpjevane s čestim ispadanjima iz taktova. Klasično za demo bend, nema se šta tu čeprkati, omalovažavati ili uveličavati. Nekoliko akustičnih kompozicija poboljšava prosjek mada su i one 'falšane' posebno što se tiče vokala, a neke od konciznije odsviranih su znatno drugačije "Korali" u laganijem humpa-cumpa tempu, jako smiješna obrada The Stooges "Ro pavr" (eh, taj Vukovi pravopis, joj, joj, joj) i "Mlad, ljut i jak" s obrisima pop-punka/indie-rocka.
Drugi dio "Skank" je posve akustičan s melankoličnim pjesmama i spram onog prvog žestokog grungerskog rokanja potpuno odudara kao da je riječ o nekom sasvim drugom bendu.
No, koliko god da su ovi snimci loše kakvoće, smandrljano snimljeni, odsvirani i otpjevani, u tim pjesmama postoji iskrenost i poetična duša koja govori o djevojkama, ljubavi, čežnjama, opijatima i tradicionalnim r'n'r referencama. Da je bend bio uporniji i marljiviji, te da je pažljivije i konciznije uskladio svirku, a naposljetku, da su imali i producenta, mogli su s ovim pjesmama napraviti jako dobar posao.
ocjena albuma [1-10]: 5
horvi // 13/11/2012