Što ima novo u Vašim životima otkako smo se zadnji put čuli?
Promijenio sam marku duhana kojeg sam do tada motao.
Šalu na stranu,izdvojio bih nekoliko bitnih momenata: novi album East Rodea "Morning Cluster" i sjajne ostvarene suradnje s glazbenicima poput Marca Ribot, Grega Cohena, Warrena Ellisa, dvije nove kazališne predstave u režiji Ivane Sajko "Rose is a rose is a rose is a rose" (ZKM/INK) i "Prizori s jabukom" (Dubrovačke ljetne igre), video spot za instrumentalnu skladbu "Brod" u režiji autora eksperimentalnih animiranih filmova Simona Bogojevića Naratha i za kraj vinilno izdanje "Morning Clustera" u koprodukciji talijanskih nezavisnih izdavača eksperimentalne i improvizirane glazbe El gallo rojo i Pulse.
Osnovne razlike između Dear Violence i Morning Cluster? Ako ih ima.
"Dear Violence" je plod Nenadovog i mog autorstva. Vrlo direktan i energičan album na kojem je talijanski dvojac Alfonso Santimone (live electronics) i Federico Scettri (bubnjevi) imao priliku eksperimentirati sve ono što u okvirima noisea i elektronike nisu imali prilike iskoristiti u prijašnjim projektima improvizirane glazbe.
"Morning Cluster" je puno kompleksniji album na kojem svi autorski sudjelujemo u svim fazama produkcije. Posvetili smo mu više vremena. To je doprinijelo razvoju zvuka i velikom radu na detaljima u svim skladbama. U tom smislu mislim da je "Morning Cluster" , a i prema sudu glazbene kritike, zreliji album od svog prethodnika s kojim smo zakoračili u još neistražena polja post rocka elektronike i improvizirane glazbe.
Na posljednjem albumu svirali su Marc Ribot i Warren Ellis. Koga bi rado zaposlili na sljedećem?
Svirao je i Greg Cohen, suradnik John Zorna, Trickyija, Toma Waitsa, Ornettea Colemana, David Byrnea, itd., samo što je nešto manje poznat našoj kritici i publici.
Nije rečeno da moramo na svakom slijedećem albumu surađivati s poznatim glazbenicima ili manje poznatim. Velike suradnje s "Morning Clustera" dogodile su se nevjerojatno spontano, zato ne bih forsirao dalje tu priču. Mislim da ćemo nove suradnike tražiti ovisno o aranžmanima novih skladbi.
U jednom sam intervjuu izrazio želju da nam na slijedećem gostuju dva mlada talijanska saksofonista prisutna na eksperimentalnoj i free jazz sceni, Francesco Bigoni i Beppe Scardino, s kojima smo imali priliku svirati na par koncerata.
Koliko Vam je bitno pjevati na hrvatskom, engleskom, talijanskom…
Do sada je Nenad pisao na sva tri jezika. Mislim da ga ne brine previše na kojem jeziku pjeva. Oduvijek je gledao na glas kao na moguću boju unutar naše zvučne slike i po tom je principu birao kojoj će pjesmi pripasti određeni jezik.
Da li pripremate nešto posebno za koncert u Tvornici, 13.12.2011?
Odlični tehnički uvjeti u Tvornici su baza da priredimo uzbudljivo glazbeno putovanje za znatiželjnu i otvorenu publiku. Možete očekivati noise, elektroniku, beatove, improvizaciju, riffove, dronove i melodije s zadnja dva albuma koji se uživo jako dobro nadopunjuju, ali možda će se naći nešto i s prvog.
pedja // 12/12/2011