TWILIGHT SAD: It's the Long Goodbye (Rock Action Records, 2026)
Album IT'S THE LONG GOODBYE škotskih The Twilight Sad predstavlja zrelu i možda najzaokruženiju fazu njihove 20+ godišnje karijere, ali i svojevrsni rezime svega što su gradili kroz prethodna izdanja. Iako naslov možda sugerira oproštaj, nadam se da nije tako.
Još od samih početaka, s debijem Fourteen Autumns & Fifteen Winters (2007), bend je gradio melankoličnu atmosferu prožetu naglašenim gitarističkim zidovima oko sirovog vokala izuzetnog škotskog naglaska Jamesa Grahama. Sljedeći albumi, poput No One Can Ever Know (2012), uz post-punk zvukove uvode izraženiju elektroniku i tamnije, gotovo industrijske teksture, čime bend pomiče granice vlastitog zvuka.
Odlaskom originalnog bubnjara, Marka Devinea, trebali su pokazati da se nije ništa promijenilo s njima, pa su na It Won/t Be Like This All the Time (2019), spojili sve što su dosad priređivali uz malo koketiranja s pop refrenima i melodijama. Taj je album vjerojatno donio najveću pristupačnost široj publici, no ni stari fanovi nisu ostali oštećeni.
Na IT'S THE LONG GOODBYE čekali smo više od sedam godina, a dočekala nas je dosta tiha atmosfera. Od originalnih članova ostali su još samo pjevač James Graham i gitarist Andy MacFarlane. I gitare i sintovi i vokali, kao da su stišani za nekoliko brojeva na skali i treba se dobro potruditi da ta muzika probije oklop i dođe do slušatelja. Pjesme se razvijaju sporo i suzdržano, no čini se kako je upravo to snaga albuma.
Voljeni Robert Smith ( The Cure) odsvirao je neke gitare, klavijature i šestožičani bas na "Dead Flowers", "Waiting For The Phone Call" i "Back To Fourteen", dok su ostatak basova i bubnjeva odsvirali Alex Mackay i David Jeans. Što se tiče pjesama, depresija, gubitak, nevolje… sve teme koje su i dosad bile poznate, a izdvajanje nekih jednostavno nema smisla, jer je album najbolje slušati u komadu.
Kako sam napisao, nadam se da ovo nije kraj i rastanak, već svojevrsni epilog njihove dosadašnje karijere - introspektivan i duboko emotivan. Pitanje je koliko će s njime privući novih slušatelja, no zasigurno nijednog starog neće izgubiti.