DEAD IDEAS: Live at MKNŽ Ilirska Bistrica 12th January, 1996 (Ill in the Head, 2021)
Točno četvrt stoljeća nakon koncerta održanog u čuvenom MKNŽ-u u Ilirskoj Bistrici (12. siječnja 1996.), nezavisni izdavač Ill in the Head je za prigodnu obljetnicu izvadio iz arhive taj snimak otisnuvši ga na 100 limitiranih audio kaseta i ponudivši ga na bandcamp stranici kao free download.
Dead Ideas su bili beogradski hardcore punk/ crossover thrash četverac koji je funkcionirao od 1991. do 1996., a kasnije će se iz njega članovi raspršiti po različitim bendovima drugačijih stilsko-žanrovskih smjerova - Del Arno Band, Eyeseburn, Sunshine, Xanax, surađivati će se s Kojom, Osmim Putnikom Dva... U onom tmurnom i teškom razdoblju za cjelokupni ex-Yu region, Dead Ideas su uspjeli iza sebe ostaviti dva vinilna EP-ija za Start Today Records i Silver Cross Records, te jedno kasetno izdanje dugosvirajućeg albuma "Where To?" (1993., također Silver Cross Records), imali su sijaset nastupa, a i turneju po Sloveniji i Grčkoj, te jedan koncert u talijanskom Rovigu na festivalu za pomoć sarajevskoj knjižnici. Kroz postavu je prošlo 7 glazbenika, a na ovome zapisu od nepunih pola sata snimljenih direktno iz tonskog pulta MKNŽ-a okupljeni su u sastavu Jelena Komnenić (vokal), Ninoslav Filipović (gitara), Darko Marković (bas) i Igor Škoro (bubnjevi).
Na žalost, ovo im je bio ujedno i posljednji koncert jer su se samo nekoliko mjeseci kasnije rasturili premda su počeli raditi nove pjesme. Između ostalih, ovdje su izveli "No excuse, no fear" koja je trebala pokazati novi stilski gabarit s težim udarcima, gitarskim zavijucima i kontempliranije čvršćim spregama tražeći moderniji izraz za razliku od poprilično razbarušenog i neurotičnog, koji puta i kaotičnog sabijanja hardcore-punka s metalom, posebice thrashom ili tada vrlo popularnim rap figurama s kidajuće abrazivnim funk aditivima poput pjesme "War games". Aranžmani im nesmiljeno kovitlaju učestalim breakovima ne težeći minimalistički postavljenim klasičnim formatima što se posebice odražava u "Wiped out" isjeckanoj s nekoliko ritmičkih preobražaja iz galopa u umjerene tempove (djelomice i u groove/ rapcore), te bombastičnim uvodom u "Killing, breaking" koja ima čak i kraću solo dionicu.
Pjesme stoga nemaju klišeje što predstavlja zavidnu zrelost neprestanim iskoracima s različitim izbojima, koji puta se malčice zapute u Black Sabbath, primjerice na početku najdulje "Stop!" (4 minute) koja, pak nakon 30-ak sekundi prožima rap sa sludgeom prizivajući i tada aktualnu RATM strukturu s razvijenom gitarskom melodijom, a i osluškujući odjeke njujorške scene Biohazard i Sick Of It All u "Wrong" čime su bili debelom, vjerojatno i nesvijesnom pretećom groove izraza. Ovdje se nalazi i galopirajuća obrada Dead Kennedys "Nazi punks fuck off!", a urnebesan finiš snimka s "Decision" i teškim masivima basova s vriskavo-hrapavim muškim vokalom pojačana "Rejection" samo potvrđuje činjenicu da su bili bend modernih načela ostavivši 80-te posve po strani spremno se hvatajući u koštac s vremenom u kome su egzistirali. Bend je u vrijeme djelovanja bio zastupljen na još 7-8 kompilacija, te na "Nećemo i nedamo" 1997., a negdje se može pronaći i podatak da su bili thrash metal. Koliko god da je prošlo i previše vremena od ovog zapisa, teško da se može ostati pasivan na njihov suvremen stil koji je još i dan danas vrlo atraktivan, te može vrlo dobro poslužiti kao dokaz da su znali i predskazali budućnost ovakvog energičnog izraza.
Naslovi: 1.Friends, 2.Wiped out, 3.Killing, breaking, 4.No excuse, no fear, 5.War games, 6.Nazi punk fuck off!, 7.Stop!, 8.Wrong, 9.Decision, 10.Rejection