Slušati duhački instrument u solo izdanju umije dobro naživcirati i revnog slušatelja pa da se baš radi i o James Newtonu (znao surađivati s pokojnim Boškom Petrovićem), no na svu sreću Areon Flutes su ženski trojac koji već dvanaestu godinu predano radi na poboljšavanju takvih puhačkih performansa. Jill Heinke, Kassey Plaha i Sasha Launer su stvorile mini duhačku familiju za nekoliko flautističkih varijanti koji puta popraćenu i s gostima. U arsenalu imaju uobičajenu 'C' flautu, piccolo, alt flautu, bas flautu, te vrlo zanimljivo, okarinu, kliznu zviždaljku i frulu.
"Thrive" im je treći album (prvi na Innova Recordings) na kome su uglazbili tri živuća kompozitora - Elaine Lillios, Cornelius Bootsa i Mike Semperta. Prva Elaine Lillios je pobjednica International Composition Competition 2014., te su za ovu priliku odabrana njena dva komada "Summer sketches - Skating on discs of light" i "Summer sketches - Dry wind" o svijetu insekata provučenih na veoma zanimljiv način. Areon Flutes extended tehnikom imitiraju gegove i zvukove raznih kukaca u nepravilnim taktovima isprepličući slobodne varijacije upravo po prirodno-biološkim načelima ponašanja u kojima nema nikakvih određenih pravila. Sve tri, kako bi se reklo, duhačice (valjda?) na svojim instrumentima se praktički sudaraju, migolje i svaka radi što ih je volja (čak podražavaju i staccato zvukove gudača), no ipak se osjeća sklad u tim neobičnim gradacijama na račun nečeg vrlo blisko de-kompoziciji.
Tri najdulje teme potpisuje Cornelius Boots. "Chthonic flute suite - Root or ether", "Chthonic flute suite - Enantiodromia" i "Chthonic flute suite - Void of day" su bajkovito putovanje u podzemlje, podzemni svijet pun radosti, refleksije, ali i iznenađujućih momenata što zaskoče iz prikrajka baš kao što to i u samim bajkama biva. Teme su vrlo melodične, ritmične (osobito posljednji stavak) i takoreći nevino raspjevane unatoč manjku vokala kao što to i jeste čitav album - instrumentalne naravi.
Posljednja tema "Uncanny valley" je Mike Sempertova, a radi se o futurističkom scenariju gdje se artificirana inteligencija bori s najezdom sintetičkog i organskog razuma. Tehnologija protiv prirode. Ljudski um protiv kibernetike. Zato i jeste jedno od povećih iznenađenja kada se na sredini kompozicije uz sve ove flaute i duhačke sviraljke pojavi tromiji elektronski ritam nalik na koračnicu i synth izjednačavajući omjer upravo prirodnih analognih zvukova i digitalizirane sintetike.
Ovaj vrlo lijep, maštovit, pomalo i mistificiran albumčić nažalost traje vrlo kratko, svega 38 i pol minuta kolažno tkajući početne ekspresije s uravnoteženim harmonijama na sredini i neobičnom završnicom dokazivajući da flauta kao i svaki drugi duhači instrument ne mora nužno 'piliti' po mozgu svojim frekvencijama u visokim, katkad iritirajućim registrima. Vrlo je opuštajući i snen, nimalo ne potiče na mrzovoljnost, a još manje na dosadu. Ima sjajnih momenata tako da je od početka do kraja pun različitih priča, slikica i motiva poput bogato opremljenog crtića s nevjerojatnim fantazijama. Toplo preporučljivo!
Naslovi: 1.Summer sketches - Skating on discs of light, 2.Summer sketches - Dry wind, 3.Chthonic flute suite - Root or ether, 4.Chthonic flute suite - Enantiodromia, 5.Chthonic flute suite - Void of day, 6.Uncanny valley