Nastali na pepelu "legendarnih" varaždinskih bendova BOOMERS (Hax), EONI (Koki) i krankenHaus (Fićo), koji su u drugoj polovici devedesetih "drmali" HR-demo scenom, ELEKTRIK BUTTSHAPERZ su, za razliku od svojih prethodnika, otišli za stepenicu dalje, barem u izdavaekom smislu. Singl "Better Working People" objavljen je "legalno" za Anubis Records, dok su prije spomenuti bendovi svoja izdanja objavljivali na, tada, vrlo exponiranoj vž-etiketi Greencajg Records.
Ove tri pjesme snimljene su i objavljene kao "nagrada" za osvojeni HGF 2002. Einjenica je, da je iz brda materijala bilo teško odabrati "prave" tri pjesme, koje na najbolji način prezentiraju slienosti i raznolikosti ELEKTRIK BUTTSHAPERZ glazbe. Da li su momci pogodili, vrijeme će pokazati.
Nedugo nakon snimanja ovog materijala, napustio ih je bubnjar, što im je u bend dovelo Zlatka, čovjeka koji je "lupao" u također "legendarnom" vž-rock bendu AUTOPUT. Uživo, u ovoj postavi ELEKTRIK BUTTSHAPERZ zvuče žešće i kompaktnije, stoga nemojte propustiti njihov nastup kad dođu u Vaš grad.
No, zadržimo se još malo kod njihovih "očeva".
BOOMERS su bili bend, koji su svoj "pravovjerni" rock'n'roll izražavali bučnim gitarama (upotrebljavajući klasična "tri akorda") i zajebantskim textovima. Najčešće usporedbe bile su s MC5 i STOOGES.
krankenHaus su se od grupe, na kraju pretvorili u "pokret" (kroz grupu je u 4 godine postojanja prodefiliralo dvadesetak sviraća različitih profila), što je u konačnici uzrokovalo i raspad, baš u trenutku najvećeg uzleta benda. Usporedbe su se kretale od VELVET UNDERGOUND, HUSKER DU, PIXIESa, pa do domaćih novovalnih bendova tipa ŠARLO AKROBATA. Najčudniji su opet bili
EONI. Krenuli su kao trio (gitara, bubanj, klavijature) da bi u jednom trenutku svirali kao petorka (gitara, bubanj, bas, truba/usna harmonika, konge) i ko zna kako završili. Njihova glazba bila je temeljena više na instrumentalnom, a manje na pjevačkom dijelu, pod utjecajem kraut-rocka, jazza ili pak bossanove.
Zašto sam sve ovo prieao i spominjao uzore? Zato jer kad sve stavimo na "kup", dobijemo glazbu ELEKTRIK BUTTSHAPERZa, koju su braća Bađun u jednom nadahnutom trenutku okarakterizirali kao "psycho-sexy-rock" i ja se tome nebi protivio.
Specifičnost Kokija, Haxa i Fiaija, kao textopisaca i glazbopisaca, jest da svaki od njih svoju pjesmu prilagođava svojim potrebama i afinitetima, a onda ona uz ostale elanove benda postaje proizvod "Made by ELEKTRIK BUTTSHAPERZ", što je na ovom singlu prikazano tako da je svaku pjesmu otpjevao drugi vokal. Tako je "Nothing Better" (Koki) u svojoj sirovoj i prvobitnoj verziji vjerojatno naginjala nekom bossanova ritmu, no kad je gitaristieki dvojac (Hax, Fićo) ubacio svoje gitare nastala je "psycho-sexy-rock" stvar. "Working All Day" je opet bazirana na bluesu, dok je "Those People Rock", kao što sam naslov odražava, čisti nerafinirani r'n'r komad, od kojih su opet u konačnici dobivene "psycho-sexy-rock" pjesme.
Na kraju treba im samo poželjeti dugu i plodnu budućnost, i skoro objavljivanje duljeg materijala.
P.S. Važno je napomenuti da su ELEKTRIK BUTTSHAPERZ u međuvremenu snimili i glazbu za izložbu fotografija popularnog varaždinskog fotografa
KD Sudeca, pod nazivom "Music for Aquasphere", koja je instrumentalna, atmosfrerična i u potpunosti različita od njihovog glazbenog izričaja.
pedja // 08/05/2003