U zadnje vrijeme toliko je programa u zagrebačkim klubovima, da se treba dobro planirati i kombinirati kako bi se sve s voljom i na vrijeme uspjelo odgledati. Jedna od takvih večeri, bio je i prošli petak, kada sam htio biti barem na dva mjesta u isto vrijeme. Zasad je to nemoguće, pa na neki način ovdje zahvaljujem domaćoj policiji, što je u zadnje vrijeme češće posjećivala KSET i time natjerala tamošnje organizatore da krenu ranije s programom.
Da ja sad ne ponavljam cijelu priču,
pročitajte izvještaj ako Vas zanima, a ja bi samo rekao da su
Artan Lili stvarno nešto novo i svježe na regionalnoj sceni, a vjerujem da će sljedeći svoj koncert u Zagrebu "odrađivati" u Velikom pogonu Tvornice, i to ne pregrađenom. Svaka čast još jednom, na energiji i emocijama s kojim su nas tri momka i jedna cura ispratili te večeri iz KSETa.
Mene su ispratili do Vintage Industrial Bara gdje je Sabina Herman, u ovom slučaju Queen of Sabe imala promociju svog netom objavljenog debi albuma "Tragovi". Uletio sam taman na kraj njene prve pjesme, naslovne Tragovi, pa sam propustio Nellcote i Marka Mrakovčića koji su svirali prije nje. Već pri ulazu u Vintage, doživio sam suprotnu atmosferu od one u KSETu.
Mark Mrakovčić © Ivica Šitum
Nellcote © Ivica Šitum
Dok se kroz KSET za vrijeme svirke Artan Lili nije moglo ni proći, ovdje je vladao propuh, a količina prisutnih ljudi ne bi ni približno napunila KSET. Publika je ovdje kurtoazno pozdravila pljeskom svaki završetak pjesme i u miru ili uz razgovor odslušala sljedeću i to je to. A Sabina, nije da se nije trudila. Iz nje jednostavno zrači optimizam i pozitiva. I nije da njene pjesme ne zaslužuju bolju atmosferu. Ali ni kemija na stejdžu nije bila baš vidljiva. Dok se kod Artan Lilli vidi bendovski duh, čini se kako je trojac koji svira gitaru, bas i bubanj uz Sabinu ovdje samo da odradi svoj posao. A to je na neki način ona i spomenula, kad je u jednom trenutku rekla da im je ovo drugi puta da sviraju zajedno. I trudila se ona animirati mlaku ekipu ispred sebe i pričom između pjesama i odličnim i točnim izvedbama svojih pjesama, ali nije išlo.
Queen of Sabe © Ivica Šitum
Odsvirala je svih deset pjesama s albuma i moram reći da mi je jako drago da se prebacila s engleskog na hrvatski. Uz bendovski izričaj, sad su to pitke pop pjesme s upečatljivim i pjevnim refrenima, od kojih su mi odmah sjele (uz već dosad poznate singlove Tragovi i Nismo bogovi), Sama koju je napisala za najbolju prijateljicu i Nikad, koja je u stvari stara pjesma, na engleskom se zvala Fool, a ima i odličan refren
"Čak i stari snovi mogu dobit novi sjaj, al s budalom nikad nećeš izaći na kraj". Pred kraj je odsvirala i pjesmu posvećenu svojoj kćeri Nebo iznad krovova i vidno uzbuđena završila nastup.
Queen of Sabe © Ivica Šitum
Ostaje žal da se ova promocija nije održala u nekom intimnijem prostoru, gdje bi njen vokal i prezentacija došla više do izražaja, no činjenica je da smo dobili odličan pop album i pjevačicu za koju smo i dosad znali da stoji uz bok etabliranijim Sari Renar i Nini Romić, ali je ovime to i potvrdila.
Queen of Sabe © Ivica Šitum
pedja // 11/04/2015
> vidi sve fotke // see all photos