Zbog vremenskih neprilika na ličkom dijelu autoceste A1, stigao sam tek na kraj svirke predgrupe MOSKVA, u kojoj su momci na bini uživali u destrukciji posljednje pjesme, a cura, inače pjevačica benda, gledala ih je iz publike. Šteta, jer nadao sam se uloviti ih i čuti, da li mogu simpatičnu atmosferu s albuma, prebaciti na svirku uživo.
glasvegas © edi
Brzim pokretima, ekipa zadužena za raščišćavanje pozornice maknula je njihove rekvizite, a iza njih su već čekali glasvegaski. Kako im je omot albuma "Later...When the TV Turns to Static", kojeg promoviraju na turneji, dizajniran linijski, tako su i bubnjevi, pojačala i ostali dijelovi na sceni označeni u istom tonalitetu. I to kako. S izolirtrakom. Totalni d.i.y. A na kutijama na kojima stoje pojačala istom tehnikom "izvezeno" je "Opposites", na jednoj, i "Attract" na drugoj kutiji. Zanimljiva igra riječi, ovisno s koje strane se počinje čitati.
glasvegas © edi
S tim u mislima, na pozornicu su došli James, Rab, Paul i Jonna. James se definitivno fura na Strummera, no s visinom me malo iznenadio. Činilo mi se da je viši. Zalizana kokotica, majica bez rukava na Lennona, crne hlače i cipele uz bijele čarape. Tip izazivača nevolja iz glasgovskog predgrađa. Uz bok mu je basista Paul s majicom "Working Class Hero" i bez ponekog zuba, kao da je upravo izašao iz nekog okršaja sa susjednom bandom. Jamesov bratić Rab, izgleda malo ozbiljnije, dok im bubnjarka Jonna, koja je s njima od 2010, nekako diže prosjek. Možda zato jer je šveđanka.
glasvegas © edi
S par prilično nerazumljivih riječi započeli su s prve dvije pjesme s novog albuma, naslovnom i Youngblood. Svi su se zvukovi ubrzo nakon početka svirke posložile, i nije bilo druge nego konstatirati da Glasvegas odlično zvuče uživo, a James osim svojim specifičnim pjevanjem plijeni pažnju i stavom na pozornici.
glasvegas © edi
Prvi hajlajt dočekali smo svi zajedno uz It's My Own Cheating Heart That Makes Me Cry i zborno pjevanje
".. what's the story morning glory…". Tu su otpuštene sve kočnice, ako ih je i bilo. Bend je izgledao raspoložen, a i publika je sudjelovala na najbolji mogući način, pjevanjem i skandiranjem. Uz takvu svirku začas su najavili Geraldine, jedan od singlova s prvog albuma, što je značilo i da će uskoro kraj. A tu su nas dočekale također starije pjesme Ice Cream Van, do pola odsvirana samo uz zvuk synta i Jamesov glas, da bi pred kraj explodirala, te Go Square Go, koja je opet bila potpomognuta od strane publike, pogotovo dio
"here we here we here we fuckin go".
glasvegas © edi
Naravno, bis nije bio upitan. Iznenađenje je bila Flowers & Football Tops u akustičnom Jamesovom solo izdanju. Iako više tu pjesmu preferiram u punom gitarističkom sjaju, shvatio sam ovo kao poseban poklon zagrebačkoj publici. No, tu se nisu zaustavili nego su nas počastili s još tri stvarno emotivne pjesme, I'd rather be dead than be with you, Daddy's gone i Lost Sometimes, pozdravili nas i ostavili u nadi da ćemo češće gledati koncerte bendova kao što su Glasvegas.
pedja // 28/11/2013
> vidi sve fotke // see all photos