Gosti onog odličnog, ali slabo posjećenog
SummerJam Festa u KSET-u 25.VII 2013. ostavili su nam svoj split cd na recenziju. Da vidimo što se tu događa...
Kad se uopće spomenu termini stoner, sludge ili doom redovito se zna što se pod time može dobiti ili očekivati. Prvenstveno mastan, uglavnom trom i prljav zvuk. Daleko od toga da ova dva austrijska benda iz Linza spojena na zajedničkom EP-iju to nemaju, no tu su se umješali prsti producenta Thomas 'Johnson' Halbmayra koji je puno toga upropastio očigledno inzistirajući na čistoći. Ja se osobno ne slažem s takvom etikom žanra jer ubija svu onu draž razorenog hipnotičko-psihodeličnog mantranja riffova u kome je prijeko potrebna prljavština, te mutna produkcija. U ovom slučaju momak je toliko očistio bubanj da zvuči u opusu oba benda kao ritam mašina na koju su samo dodane gitarske disonante i vokali. Sve skupa, jako šuplje, ali nevjerojatno čisto kao da iz cijelog žanra pokušava napraviti općeprihvaćen komercijalni proizvod. Tja...
PARASOL CARAVAN
4 pjesme "The barbers snake", "Psychodelic fever", "Big Kahuna" i "Chinese eyes" ovih Austrijanaca iz Linza jesu snažne i nabijene riffovima, vrlo dobrim gitarskim šaranjima i efektima, te još u svemu tome i ponajboljim elementom - režavim vokalom, ali pretjerana čistoća zvuka oduzima onaj prijeko potreban dojam stoner/sludgea. Tu se mogu osjetiti i natruhe bluesa, psihodelije, kompaktno aranžirane dinamike i veoma dobro odsviranih međuigara nerijetko isprepletenih kompleksnijim progressive dionicama, kao i mračni tekstovi pod očitim fascinacijama nadrealnog i imaginarnog.
Kompozitorski i svirački ovo jeste okey urađeno, ali ipak im bolje stoji onaj prljavi zvuk kakvog su imali u KSET-u 25.VII 2013.
Naslovi: 1.The barbers snake, 2.Psychodelic fever, 3.Big Kahuna, 4.Chinese eyes
Ocjena (1-10): 6, -
web-
CACHIMBO DE PAZ
Vrlo sličan materijal poput Parasol Caravan, nešto tromiji i s daleko mračnijim, dubokim vokalom koji je katkad podosta odsutan, recimo u skladbi "Lady" gdje gotovo mantra u spoken-word maniru. Nemaju onoliko raspletenih međuigara, te su uglavnom orijentirani na minimalističke repeticije riffova kojima dodaju i ponekih improvizacija, kao i psihodeličnih gitarskih efekata. Brza "Cachimbo" izvedena je na španjolskom jeziku, a u "Coyotes on peyote" poigravaju se satiričkim halucinacijama u kompleksnijem ritmu koji čak protežira d'n'b tehnikalije, mnoštvo razlomljenih breakova i iznenađujući finiš u klasičnom blueserskom stilu.
A fuzz? Baš se i ne koristi osobito izraženo...
Naslovi: 1.Stare into the sun, 2.Cachimbo, 3.Lady, 4.Coyotes on peyote
Ocjena (1-10): 6, -
web-
horvi // 13/09/2013